Vekrakos
Spartorama | Πρωταθλητής Ελλάδας εφήβων ο Πέτρος Παναγάκος του Σπαρτιατικού Γ.Σ.

Πρωταθλητής Ελλάδας εφήβων ο Πέτρος Παναγάκος του Σπαρτιατικού Γ.Σ.

Spartorama 19/04/2022 Εκτύπωση Αθλητισμός Δημοτικά Κοινωνία
Στην κατηγορία νεανίδων, η πρωτοεμφανιζόμενη αθλήτρια του Σπαρτιατικού Γ.Σ. Βίβιαν Σαρρή, πραγματοποίησε αρκετά καλές εμφανίσεις
Οδός Εμπόρων

Εξαιρετικές εμφανίσεις του ποδηλάτη του Σπαρτιατικού, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα δρόμου νέων-εφήβων-νεανίδων, που διεξήχθη στην Καλλιθέα Χαλκιδικής στις 15, 16, & 17 Απριλίου, κατακτώντας 1 χρυσό και ένα ασημένιο μετάλλιο.

Την Παρασκευή 15/04 στην ατομική χρονομέτρηση εφήβων 16,86 χλμ, ο Πέτρος Παναγάκος μετά από εξαιρετικό αγώνα, κατέλαβε την 1η θέση, το χρυσό μετάλλιο και τη φανέλα Πρωταθλητή Ελλάδος, με χρόνο 23:45, με 2ο τον Θανάση Μαλούση του ΠΑΟΚ 23:52 και 3ο τον Δημήτρη Αθανασίου του ΑΣ Βουτζά 24:08.

Το Σάββατο 16/04 στον αγώνα αντοχής 119,13 χλμ, ο Πέτρος Παναγάκος κατέλαβε την 2η θέση μετά από εξαιρετικό αγώνα σε χρόνο 3:16:08, επιβεβαιώνοντας ότι βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα. 1ος τερμάτισε ο Μιλτιάδης Χαρόβας του Ροδήλιου Ρόδου 3:14:49 και 3ος ο Δημήτρης Αθανασίου ΑΣ Βουτζά με χρόνο 3:18:15.

Στην κατηγορία νεανίδων, η πρωτοεμφανιζόμενη αθλήτρια του Σπαρτιατικού  Γ.Σ. Βίβιαν Σαρρή, πραγματοποίησε αρκετά καλές εμφανίσεις, αν αναλογιστούμε ότι είναι οι πρώτοι αγώνες που λαμβάνει μέρος και έδειξε ότι έχει όλες τις προϋποθέσεις να πρωταγωνιστήσει στο μέλλον.

Την Παρασκευή 16/04 στην ατομική χρονομέτρηση νεανίδων, η Βίβιαν Σαρρή ήρθε 8η με χρόνο 31:50, ενώ στον αγώνα αντοχής 73,76 χλμ την επόμενη μέρα, κατέλαβε την 7η θέση.

Επίσης σε αγώνα ορεινής ποδηλασίας που πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα την Κυριακή 17/04 από τον ΑΟ Παράδεισο Αμαρουσίου, συμμετείχε ο ποδηλάτης του Σπαρτιατικού Γ.Σ. Χάρης Λιαδής, ο οποίος κατέλαβε την 7η θέση.