Spartorama | Παναχαΐκή - Σπάρτη, 2 - 1

Παναχαΐκή - Σπάρτη, 2 - 1 - video

Spartorama 13/05/2018 Εκτύπωση ΑΕ Σπάρτη ΠΑΕ Αθλητισμός
Παναχαΐκή - Σπάρτη, 2 - 1
Η Σπάρτη προηγήθηκε στην Πάτρα, αλλά η Παναχαϊκή ανέτρεψε το σκορ και πήρε τη νίκη με 2-1
Οδός Εμπόρων

Η γηπεδούχος Παναχαϊκή μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι απέναντι στη Σπάρτη, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να πάρουν προβάδισμα, χάρη σε γκολ του Φουρτάδο (44’), που με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή «πάγωσε» το γήπεδο της Αγυιάς, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Στους Πατρινούς ωστόσο αρκούσαν λίγα λεπτά για να φέρουν «τούμπα» το σκορ και την τύχη του αγώνα. Στο 61’ ο Μωραΐτης με κεφαλιά ισοφάρισε, ενώ στο 64’ ο Μουστακόπουλος με δυνατό πλασέ έκανε το 2-1, που διατηρήθηκε μέχρι τέλους, με την ομάδα του να φτάνει τους 66 βαθμούς στην τρίτη θέση. Από την πλευρά της η Σπάρτη έμεινε στους 40, στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι συνθέσεις

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Σούλης, Ντάσιος (65’ Πολυχρόνης), Πολίμος, Λουμπαρδέας, Σωτηράκος, Φωτάκης, Μουστακόπουλος, Πλέγας, Μασούρας, Κυνηγόπουλος, Μωραΐτης (80’ Αντωνακόπουλος)

ΣΠΑΡΤΗ (Μάρκος Στεφανίδης): Μακρυωνίτης, Ζουλιώτης, Νιάρος, Σάββα, Δοδοντσάκης (55’ Βοσνακίδης), Παναγιώτου, Τριανταφυλλάκος, Γραικός (73’ Δεινόπαπας), Καζβιρόπουλος (46’ Μουζακίτης), Φουρτάδο, Γουόρντεν

-------

Η ευτυχής συγκυρία της ήττας του Αιγινιακού και της Αναγέννησης Καρδίτσας από τα Τρίκαλα και την Καλλιθέα αντίστοιχα, δεν άλλαξε την κατάσταση στην βαθμολογία της 31ης αγωνιστικής στην 12η και 13η θέση, με αποτέλεσμα η Σπάρτη να παραμείνει στην 11η θέση (δύο θέσεις πριν την ζώνη του υποβιβασμού).

• Τρίκαλα - Εργοτέλης

Είναι προφανές ότι το πρόγραμμα των τριών τελευταίων αγωνιστικών είναι δύσκολο για την Σπάρτη. Καθοριστικής σημασίας είναι τα παιχνίδια του Εργοτέλη με την Αναγέννηση Καρδίτσας και τον Αιγιανιακό, όπου τυχόν ήττα του Εργοτέλη θα προκαλέσει ισοβαθμία τεσσάρων ομάδων στους 40 βαθμούς. Όλα θα εξαρτηθούν από τα αποτελέσματα των άλλων αγώνων. Δύσκολη η πρόβλεψη.